Ekibimiz

Dr. Ahmet Özdemir
Dr. Ahmet Özdemir

Yürütme Kurulu Başkanı

1961 yılında Konya / Derebucak’ta doğdu. 1980 yılında Konya Anadolu Lisesinden, 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Sivas, Afyon ve İstanbul’da çalıştıktan sonra 1993 yılında devlet memuriyetinden ayrılarak özel sağlık sektöründe çalışmalarını sürdürdü.

16. 17. ve 18. dönemde İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyeliği ve Sağlık Kuruluşları Komitesi Başkanlığı görevlerinde bulundu. Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıf Meclisinin ikinci döneminde 2011 yılında Yeni Vakıflar kontenjanından Meclis Üyeliğine seçildi. Aynı Meclisin üçüncü döneminde 2014 yılında yeniden seçilerek devam etmektedir.

Halen Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

Evli, üç çocuk babasıdır. İngilizce bilir.

Prof. Dr. Hakan Ertin
Prof. Dr. Hakan Ertin

Genel Sekreter

İstanbul Pertevniyal Lisesi’nden ve 1986’da İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Bir süre İstanbul Eminönü Belediyesi’nde belediye tabipliği yaptı. 2007’de İstanbul Tıp Fakültesi’nde tıp tarihi ve etik alanında doktorasını tamamladı ve 2014’te aynı alanda doçent unvanını aldı. Halen İstanbul Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Psikiyatri etiği, alternatif tıp ve etik, organ nakli ve bağışı etiği ile cinsellik ve etik ana çalışma konularıdır. Türkiye’nin ilk ve tek, tıpta insan bilimleri (medical humanities) merkezi olan Beşikçizde Tıp ve İnsani Bilimleri Merkezi – BETİM’i kurulduğu yıl olan 2012’den beri yönetmektedir.

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet İnanç Özekmekçi
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet İnanç Özekmekçi

Yürütme Kurulu Üyesi

Kayseri Erciyes Üniversitesi, İİBF, Siyaset ve Sosyal Bilimler AD.

Dr. Öğr. Üyesi Tayyibe Bardakçı
Dr. Öğr. Üyesi Tayyibe Bardakçı

Yürütme Kurulu Üyesi

Gediz/Kütahya’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun oldu. 2015’te Fatih Üniversitesi’nde fizik doktorasını tamamladı. Aynı yıl İstanbul Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı’nda ikinci yüksek lisansına başlayarak “İnsanı Geliştirmeye Yönelik Uygulamalar Üzerine Normatif Bir Analiz” başlıklı tezini vererek tıp tarihi ve etik alanında uzmanlığını aldı. 2017’den itibaren Beşikçizade Tıp ve İnsani Bilimler Merkezi’nde koordinatör olarak çalışmakta ve tıp tarihi ve biyoetik konularıyla ilgili çeşitli organizasyonların (sempozyum, konferans, çalıştay, dersler, vb.) düzenlenmesinde görev almaktadır. Halen İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Deontoloji ve Tıp Tarihi bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Çalışma alanları insanı geliştirme, transhümanizm ve tıpta büyük veri ve yapay zeka uygulamaları gibi geleceğin teknolojilerine yönelik konuların etik boyutuna yoğunlaşmaktadır.

Öğr. Görevlisi Maide Barış
Öğr. Görevlisi Maide Barış

Yürütme Kurulu Üyesi

Maide Barış 2005 yılında girdiği Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden, Katar Üniversitesi Biyomedikal Bilimler bölümüne transfer olarak, buradan mezun olmuştur. 2017 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi ve Etik ana bilim dalından yüksek lisans derecesi almıştır. Halen bu programda doktora eğitimine devam etmekte ve İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesinde görev yapmaktadır.
2017 yılından bu yana Beşikçizade Tıp ve İnsani Bilimler Merkezi’nde koordinatör olarak Tayyibe Bardakçı ile birlikte çalışmakta, tıp tarihi ve biyoetik ile ilgili çeşitli etkinliklerin (sempozyum, konferans, çalıştay, konferans dizileri vb.) organizasyonunda yer almaktadır.
Araştırma ilgi alanları genetik müdahaleler, embriyo araştırmaları, fetüsün ahlaki statüsü ve seçici kürtajdır.
İyi derecede İngilizce bilmekte olan Barış, evli ve iki çocuk annesidir.

Etkinlik Takvimi

<< Mart 2023 >>
PSÇPCCP
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Etkinlikler

Kayıtlı yeni etkinlik yoktur.

Duyurular

BETİM Ajanda 2021 Betim Kitaplığı’ndan Çıktı

2020. Tıp ve insanlık tarihinde Corona virüs salgını ile birlikte anılacak. Evet, Devamı

Sağlıkta Adalet BETİM Kitaplığı’ndan Çıktı

Sağlığın sadece bir tıp problemi olarak görülmediği günümüzde, tıp etiği konusu büyük Devamı

Modern Tıp ve Etik I BETİM Kitaplığından Çıktı.

Tıp alanının” özne”si gibi “nesne”si de  İNSAN’dır. İnsanın karmaşık psikolojisi ve somatik Devamı

Prostat Sağlığı ve Hastalıkları BETİM Kitaplığından Çıktı.

Bazen gençlerde, daha sıklıkla de yaşlanma ile birlikte, erkeklerin birçoğunda prostat ve Devamı

“Tıphane-i Amire ve Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’den İstanbul Tıp Fakültesi’ne” Betim Kitaplığından Çıktı.

Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’nin ilk mezunlarını verdiği 1843 yılından 1909’a kadar diploma metinleri Devamı